Kinnitatud esinejad 2015

Toomas H. Ilves
Maailmas on reeglitega asjad sassis. Ühelt poolt soovitavad juhtimisteadlased kõiki reegleid rikkuda. "Kastist väljapoole" vaatamisele tuginevad ka paljud Eesti edulood. Teiselt poolt on hetkel palju pahandusi, mis on tekkinud just normide ja reeglite pahatahtlikust eiramisest. Hariduselu süüdistatakse aeglases uuenemises ja normidesse kinnijäämises. Ometi annab just klassikaline haridus eetilised normid, mille abil saab reegleid rikkuda teisi kahjustamata. Hr. President arutleb oma avakõnes, kas me oskame oma tarkust rakendada nii, et suudame reegleid rikkudes, aga samas teisi kahjustamata, midagi uut luua ning milline roll, vastutus ja õigused on haridusvaldkonnal sellise tarkuse loomisel?

Aavo Palo
Aavo Palo on Viljandi Paalalinna Kooli direktor. Koolielu ei ole alati täis vaid positiivseid emotsioone, ette võib tulla ka ootamatult traagilisi sündmusi. Olgu siis tegemist tulekahju, raske terviserikke või isegi olukorraga, kus õpilane tõstab käe kaasõpilaste või õpetajate vastu. Möödunud sügise traagilist sündmust Viljandis ei pea kellelegi meelde tuletama ega toimunut ennast uuesti lahti rääkima. Küll aga tuleb juhtunut analüüsida ja sellest õppida.

Chris Holtby
Suurbritannia suursaadik Eestis Chris Holtby on tuntud Eesti suure sõbrana ja ta osaleb aktiivselt Eesti ühiskonnaelus. Enne saadikuametit oli ta Suurbritannia välisministeeriumi kaitsepolitseiameti asedirektor ja tegeles NATO ja Euroopa Liidu turvalisusküsimustega. Aastakonverentsil uurime, kuidas vanal heal Inglismaal hariduselu uuendamisega läheb, kas on meil sellest ka Eestis midagi õppida ja milliseid Eesti rahvusvahelise konkurentsivõime huvitavaid arenguid on ta märganud.

Kriss Soonik-Käärmann ja Kristo Käärmann
Kriss ja Kristo on hetkel ühed tuntuimad Eesti ettevõtjad, kes tegutsevad rahvusvahelisel turul. Kriss on hiljutine Kuldnõela moeauhinna laureaat ja juhib omanimelist moefirmat. Kristo on Transferwise’i kaasasutaja ja tegevjuht. Mõlemad juhivad oma tööd ja elu Londonist ning avaldavad konverentsil omi mõtteid Eesti noorte võimalustest laias maailmas, Eesti haridussüsteemi antud algkiirendusest ja sellest, kuidas “kastist välja mõtlemisega” nii töös kui ka koolielus uus tase saavutada.

Kristjan Port
Dopinguvastase võitluse aktivistina tuntud Kristjan Port on Tallinna Ülikooli kehakultuuriteaduskonna dekaan ja Eesti Antidopingu nõukogu liige. Lisaks juhib ta R2-s saadet Portaal. Konverentsil arutame spordi näitel, kust läheb piir “kastist välja mõtlemise” ja reaalse reeglite rikkumise vahel, kuidas arendada eetikatunnetust, et seda piiri ära tunda ning kuidas kasutada värsket mõtlemist mh tervisehariduse andmisel, sest näiteks kaitseväe statistika põhjal on vähemalt Eesti noormeeste vorm üsna kehvake.

Ilmar Raag
Filmikriitik, stsenarist, režissöör, televisioonitegelane, tippjuht ja nüüd ka kaitseväelane Ilmar Raag on mitmekülgne arvamusliider ja koolielu valusalt puudutava filmi “Klass” autor. Tema viimased linateosed on “Eestlanna Pariisis”, “Kertu” ja “Ma ei tule tagasi”. Hiljuti osales aktiivne reservväelane Ilmar Raag tõlgina missioonil Kesk-Aafrika Vabariigis. Konverentsil räägib ta kastist välja mõtlemisest kahes äärmuslikus valdkonnas - loovelus ja kaitseväes ning hariduse rollist filmimaailmas ja sõjatandril.

Hardo Pajula
Tunnustatud majandusanalüütik ja kolumnist Hardo Pajula on otsese ütlemisega majandustegelane, kelle sõnavõtud ei jäta publikut külmaks. Ta on pikka aega töötanud SEB Panga peaanalüütikuna. Konverentsil annab ta ülevaate, mis Euroopa majanduses toimub, mil moel Venemaa arengud võivad Euroopa ja sellega kaasnevalt Eesti majandust edaspidi mõjutada, millise suuna võtab majandus pärast Riigikogu valimisi ja kuidas erinevad stsenaariumid võivad hakata mõjutama hariduselu (sh hariduse rahastamist).

Ville Jehe
Arengufondi nõukogu esimees Ville Jehe on väga aktiivne ettevõtja ja osanik mitmetes alustavates ettevõtetes. Lisaks on ta Teenusmajanduse Koja üks asutajatest ning juhatuse liige. Konverentsil avaldab Ville oma mõtteid sellest, mida saavad kooli- ja alusharidusjuhid teha, et laste ja noorte loovust ja ettevõtlikkust arendada ja kuidas saaks traditsiooniline hariduskeskkond toetada “kastist väljamõtlemise” mõttelaadi?

Jevgeni Ossinovski
Haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski on olnud oma tänases ametis lühikest aega, kuid pälvinud oma asjalike sõnavõttudega palju tähelepanu. Muuhulgas ka sellega, et eesti keele kõrgtaseme eksami metoodika hindamiseks läbis ta ise testi ja tegi seda tähelepanuväärselt kõrge 99% tulemusega. Konverentsil uurime ministrilt, millised on olulisemad küsimused ministri “laual”, kuidas ta näeb hariduspoliitilisi arenguid pärast valimisi ning millised on ministri soovitused haridusjuhtidele enda töö paremaks mõtestamiseks ning kuidas võiks ja saaks

Merepidu, Marko Matvere ja Väikeste Lõõtspillide Ühing
Pärnu on merelinn ja seekord peame maha ühe korraliku merepeo. Tegemist ei ole stiilipeoga, kuid märkame ja tunnustame osalejate pingutust mereteema tabamisel. Erinevalt viimastest konverentsidest toimub pidu ööklubi asemel suures konverentsisaalis. Pidu hoiab käigus Eesti kuulsaim merebänd - Väikeste Lõõtspillide Ühing Marko Matvere juhtimisel.

Täiendame esinejate nimekirja jooksvalt.